تبلیغات
پرتو90تبریز - هشدار در مورد تاریخ انقضای دارو توسط بسته بندی آن!
 
بسیاری از مردم ممکن است هنگام مصرف دارو به تاریخ مصرف آن دقت نکنند، مخصوصاً افراد مسن (که اتفاقا داروهای بیشتری هم مصرف می کنند). در کشور ما این قضیه پیچیده تر هم می شود چرا که شرکتهای مختلف داروسازی ممکن است تاریخ مصرف خود را به شکلهای گوناگون شمسی، میلادی، سال در سمت چپ یا ماه در سمت چپ، درج کنند. که گاه باعث سردرگمی معدود افرادی که تاریخ را چک می کنند هم می شود. 
داروهای تاریخ گذشته نه تنها خواص درمانی خود را از دست می دهند، بلکه ممکن است اثرات منفی روی مصرف کننده بگذارند یا حتی باعث مسمومیت او شوند.
اما یک اختراع جدید می تواند خیال همه را از نظر تاریخ مصرف داروها راحت کند. در طرح خلاقانه ای که آقا و خانم گوئل ارائه کرده اند، وقتی تاریخ مصرف دارو تمام می شود، اخطاری مبنی بر مصرف نکردن دارو در بسته بندی آن نشان داده می شود.
در این طرح که توانسته جایزه سال 2013 طراحی های رد دات را از آن خود کند، دو لایه برای چاپ روی بسته بندی داروها در نظر گرفته شده است. لایه رویی که مشخصات متداول و نام و دوزاژ دارو را نشان می دهد و لایه زیرین که حاوی جوهری است که به تدریج به لایه رویی نشت می کند و بعد از گذشتن زمان مورد نظر، پیام آن واضح و قابل خواندن می شود: «تاریخ گذشته، مصرف نکنید.» همزمان علامتهای ضربدر واضحی هم روی بسته بندی نقش می بندد.
به این ترتیب می توان مطمئن شد که حتی افراد بیسواد یا کم دقت هم هنگام برداشتن یک بسته داروی تاریخ گذشته متوجه آن می شوند و دیگر کسی قادر به فروش داروی منقضی شده به مردم نیست.
شاخه موضوعات : پزشکی و سلامت، خبر، 
برچسب ها : دارو، قرص، درمان، سلامتی، پزشکی،


آمار سایت
نظرسنجی
دوست دارید این وبلاگ بیشتر چه مطالبی را شامل شود؟درباره وبلاگ


سعی بر این است مطالبی راجع به رشته های مختلف رادیولوژی و تازه های تکنولوژی مربوطه گردآوری و ارائه شود.

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است