تبلیغات
پرتو90تبریز - تصویر برداری با سرعت شاتر یک تریلیون در ثانیه
 

یک تیم در دانشگاه MIT دوربینی با سرعت شاتر یک تریلیون در ثانیه ساخته‌اند که مرزهای سرعت در تصویر برداری را جابه‌جا کرده است.

یعنی با چنین سرعتی آنها توانسته‌اند از نور در حال حرکت عکس‌برداری کنند و این به معنا یک قدم جدید است. حالا ما دوربینی داریم که می‌تواند با سرعت نور تصویربرداری کند.
در مدل آزمایشگاهی آنها می‌بینید، یک اشعه نور توسط لیزر تولید، از درون یک بطری عبور و توسط دروبین ثبت می‌شود. آنها به خوبی توانسته‌اند آزمایش خودش‌شان را صدها بار با موفقیت تکرار کنند.جالب است بدانید که آن اشعه نور ارایه شده در تصویر و در ویدیو توسط لیزر برای ۷۱/۱ پیکوثانیه تولید شده است. هر پیکو ثانیه معادل یک تریلیونیوم ثانیه است!
دکتر راسکار سرپرست تیم می‌گوید اینکه ما بتوانیم حرکات نور را ثبت کنیم، طیف جدیدی از قابلیت‌ها را در اختیارمان خواهد گذاشت. برای مثال از آنجایی که حالا می‌توانیم این حرکات را ثبت کنیم می‌توانیم از نور در پزشکی برای سونوگرافی استفاده کنیم (به جای استفاده از امواج صوتی) یا اینکه می‌توانیم منتظر ورود دستگاه‌های سی‌تی اسکن قابل حمل باشیم.
او می‌گوید تصور کنید که ۱۰ سال دیگر چنین قابلیتی را روی تلفن همراه‌تان داشته باشید. آن وقت می‌توانید با تلفن‌تان بفهمید که میوه‌ای که می‌خرید رسیده است یا نه. این سیستم به چشم شما اجازه می‌دهد چیزهایی را ببینید که تا به حال فقط از طریق نمودارها و آمارهای ریاضی به آنها دسترسی داشتید.
در عکاسی، طراحی و علوم دیگر شما به طیف جدیدی از اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد که تا به حال فقط با اعداد و ارقام آنها را به دست می‌آوردید. اما از این پس می‌توانید آنها را با چشم خودتان ببینید و این به معنا اکتشاف‌ها و پیشرفت‌های جدید علمی است که باید منتظرشان باشیم.
منبع:www.irrayaneh.net
شاخه موضوعات : رادیولوژی، خبر، 
برچسب ها :


آمار سایت
نظرسنجی
دوست دارید این وبلاگ بیشتر چه مطالبی را شامل شود؟درباره وبلاگ


سعی بر این است مطالبی راجع به رشته های مختلف رادیولوژی و تازه های تکنولوژی مربوطه گردآوری و ارائه شود.

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است