تبلیغات
پرتو90تبریز - تصویربرداری هایی که برای قلب بکار میروند!
 
پزشکی هسته ای
نحوه عمل:

در این آزمون پزشکان ماده ای رادیواکتیو را به خون تزریق می کنند، سپس با استفاده از دوربین اشعه گاما چگونگی حرکت خون در میان
قلب را بررسی می کنند. این آزمون نشان می دهد که قلب تا چه حدی می تواند خون اکسیژن دار به عضله خود برساند. اغلب این آزمون را دوبار انجام می دهند یک بار برای بررسی کارکرد قلب در حال استراحت و یک بار در حال فعالیت و تحت فشار جسمی.
محدودیت ها:
انجام دادن دو اسکن ممکن است مدت درازی تا ۵ ساعت طول بکشد. این آزمون همچنین بیمار را در معرض مقادیر اندکی تشعشع قرار میدهد.


 اکوکاردیوگرام
نحوه عمل : ▪
امواج بی ضرر ماوراء صوت، شبیه همان هایی که برای بررسی جنین استفاده می شوند، به سمت قفسه سینه هدایت می شوند و سپس از روی دریچه ها و دیواره های قلب منعکس می شوند. پزشکان اغلب دوبار اکوکاردیوگرام را انجام می دهند یک بار در حال استراحت و یک بار در حال فشار جسمی. (مثلاً پس از فعالیت بیمار روی تسمه نقاله یا پس از آنکه تکنسین ها دارویی را به بیمار تزریق می کنند که فعالیت قلب را تشدید می کند.) مقایسه این دو تصویر نشان دهنده دریچه های غیرطبیعی یا مناطقی است که خون کافی دریافت نمی کنند.
محدودیت ها : ▪
امواج ماوراء صوت (اولترا سوند) تصاویر با وضوح کافی ایجاد نمی کنند تا بتوان شریان های قلب را دید و تنها می توانند بزرگترین تغییرات در ساختارها مانند حفره های قلب را نشان دهند.

 آنژیوگرافی عروق کرونری
نحوه عمل : ▪
این آزمون بهترین روش برای دیدن شریان هایی است که قلب را تغذیه می کنند (عروق کرونری) پزشکان یک کاتتر (سوند) را درون شریان ران قرار می دهند و آن را به جلو می رانند تا به قلب برسد. سپس یک رنگ مخصوص را از طریق این لوله به درون رگ های تغذیه کننده قلب می فرستند که امکان دیدن آنها را با اشعه ایکس ایجاد می کند. به این ترتیب می توان انسدادهای مسیر شریان را شناسایی کرد.
محدودیت ها : ▪
از آنجایی که این روش تهاجمی است، با بعضی خطرات همراه است :
کاتترها ممکن است دیواره های شریان را پاره کنند و نیاز به ترمیم جراحی باشد. (در یک درصد موارد عوارض وخیم و از جمله مرگ بیمار ممکن است رخ دهد.) پس از انجام عمل لازم است بیمار ۴ تا ۶ ساعت دراز بکشد تا شریان رانی که محل ورود کاتتر بوده است، بسته شود.

سی تی اسکن
نحوه عمل : ▪
ترکیب می کند و )CT( این آزمون اسکن کردن سریع با اشعه ایکس را با توموگرافی کامپیوتری چندگانه تصویرهای دقیق از شریان های قلب را در اختیار می گذارد. بیماران تحت تزریق یک ماده حاجب قرار می گیرند که مسیر عروق خونی را مشخص می کند و اشعه ایکس تصاویری از مقاطع مختلف قلب به وجود می آورد. ترکیب کامپیوتری این مقطع ها به صورت تصویر قلب می تواند پلاک های کلسیم و چربی که شریان ها را مسدود کرده اند مشخص کند.
محدودیت ها : ▪
در سی تی اسکن فرد باید در معرض تشعشع قرار گیرد که در مورد کودکان نگران کننده است. در افرادی که اضافه وزن دارند، رسوب کلسیم به مقدار زیاد در قلب آنها وجود دارد یا در کسانی که در رگ های قلب کار گذاشته شده است، تصاویر مطلوبی به دست نمی آید، چرا که چربی می تواند باعث )Stent( آنها فنر انحراف اشعه ایکس شود و اشعه ایکس نمی تواند به آن سوی فنر یا کلسیم نفوذ کند.

پت اسکن
نحوه عمل : ▪
این روش ترکیبی از شیوه توموگرافی گسیل پوزیترون و سی تی اسکن است و می تواند اطلاعات در مورد ساختار و کارکرد قلب را در یک اسکن واحد نشان دهد. پزشکان از این سی تی اسکن برای مکان یابی بخش های » پت اسکن « فیزیکی نواحی باریک شده شریان های قلب استفاده می کنند و بعد با استفاده از معینی از قلب را که در نتیجه انسداد عروق از خون رسانی محروم شده اند، شناسایی می کنند.
محدودیت ها : ▪
تکنولوژی پت اسکن گران قیمت است و در همه جاها در دسترس نیست. این روش فرد را در معرض مقداری تشعشع قرار می دهد

MRIتصویربرداری با تشدید مغناطیسی
نحوه عمل : ▪
مغناطیس های پرقدرت میدانی به وجود می آورند که هسته های اتم ها در سلول های قلب را مرتعش می کند. اتم های در حال ارتعاش از خود سیگنال های رادیویی ساطع می کنند، که به وسیله کامپیوتر به تصاویر ثابت یا متحرک سه بعدی بدل می شود. در این تصاویر می توان پلاک های مسدودکننده شریان قلب را تشخیص داد.
محدودیت ها : ▪
به علت وجود میدان قوی مغناطیسی در بیماران دارای پیس میکر، استنت، یا سایر ابزارهای فلزی بر روی
نمی تواند رسوبات کلسیم _ که نشان دهنده MRI انجام داد. تصویربرداری به روش MRI قلب نمی توان رگهای باریک شده است _ را نشان دهد.
شاخه موضوعات : رادیولوژی، پزشکی و سلامت، 
برچسب ها :


آمار سایت
نظرسنجی
دوست دارید این وبلاگ بیشتر چه مطالبی را شامل شود؟درباره وبلاگ


سعی بر این است مطالبی راجع به رشته های مختلف رادیولوژی و تازه های تکنولوژی مربوطه گردآوری و ارائه شود.

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است