تبلیغات
پرتو90تبریز - MRI و خلق تصاویری زیبا از شبکه عصبی مغز
 


سالهاست که دانشمندان قادر به پیگیری جهت یک سلول عصبی خاص بوده‌اند، آنها این کار را با تزریق مواد شیمیایی به درون یک سلول انجام می‌دادند، این مواد شیمیایی در طول یک سلول عصبی انتشار پیدا می‌کردند و جهت حرکت زواید سلول‌های عصبی را نشان می‌دادند.

اما مشکلی که این کار داشت این بود که فقط در مغزهای مرده، قابل انجام بود و به علاوه نمی‌شد، تعداد زیادی از مدارهای عصبی مغز را با این شیوه، نقشه‌برداری کرد.

ون ودین برای برطرف کردن این مشکل از از MRI خاصی به نام MRI انتشاری استفاده کرد. در این نوع MRI، جریان آب در طول سلول‌های عصبی تشخیص داده می‌شود و بنابراین با آن می‌توان مدارهای عصبی مغز را آشکار کرد.

تحقیق مزبور، در بیمارستان ماساچوست، به رهبری َون وِدین انجام شده است، نتایج تحقیق باعث شگقتی شد، او از نظم ویژه مدارهای عصبی که بیشتر شبیه الیاف یک پارچه در هم تنیده هستند، تعجب کرد.

با استفاده از این شیوه، ون ودین موفق شد که الیاف ماده سفید مغز را نقشه‌برداری کند. او علاوه بر مغز انسان، مغز چهار گونه مختلف از پستانداران نخستین را هم مطالعه کرد.

در هنگام مطالعه، او درست مثل حرکت از یک شاهراه یا خیابان بزرگ، نخست راه‌های عصبی بزرگ را مشخص می‌کرد و بعد به راه‌های عصبی فرعی توجه می‌کرد.

البته بعضی از دانشمندان منتقد این تحقیق هستند، آنها گرچه به زیبایی تصاویر به دست آمده اذعان دارند، اما معتقدند این تحقیق از لحاظ علمی به صورت بنیادی، به دانش ما اضافه نمی‌کند. آنها می‌گویند که MRI انتشاری، یک شیوه تصویربرداری غیرمستقیم است که در آن به شیوه ریاضی، محمتمل‌ترین سمت جهت‌گیری یک سلول نشان داده می‌شود و بنابراین گرچه این شیوه یک تصویر بزرگ از کل مدارهای ماده سفید مغز به دست می‌دهد، اما وضوح لازم را ندارد و نمی‌تواند بگوید که یک راه عصبی دقیقا از یک قسمت مغز به کجا منتهی می‌شود.

شاخه موضوعات : رادیولوژی، خبر، عجایب، 
برچسب ها :


آمار سایت
نظرسنجی
دوست دارید این وبلاگ بیشتر چه مطالبی را شامل شود؟درباره وبلاگ


سعی بر این است مطالبی راجع به رشته های مختلف رادیولوژی و تازه های تکنولوژی مربوطه گردآوری و ارائه شود.

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است